sauna

Sauna Hizmeti

Sauna, geleneksel Fin hamamının bilinen ismi olarak tarif edilebilir. Temel olarak ahşap ve yüksek sıcaklıkta bir odada, oturarak yani pasif halde terleme işlemi olarak anlatılabilir. Normalde terlemenize sebep olan aktiviteler, yorulmanızı sağlayan (spor, yoğun çalışma gibi) aktif eylemlerdir. Bu nedenle aktif olarak yapılan eylemler sonucunda gerçekleşen terleme aynı zamanda yorgunluğa sebep olacaktır. Oysa saunada sağlandığı gibi pasif olarak ve kaliteli bir şekilde sulu olarak terlemenin önemli avantajları vardır. Yorgunluğa sebep olmadığı gibi, terleme yoluyla atılan toksinler sayesinde vücut rahatlar ve gevşer. Bu sayede hem çeşitli fiziksel rahatsızlıkların giderilmesinde hem de psikolojik rahatsızlıkların atlatılmasında çok etkili olan yardımcı bir tedavi, terapi yöntemi olarak kullanılabilir.

Düzenli olarak sauna kullanımının hem beden sağlığına hem de ruh sağlığına çok önemli katkılar yaptığı bilinmektedir. Ama sauna kullanımı sonucunda sağlanan faydalar kişilerin durumuna göre (yaş, sağlık vb.) değişkenlik gösterebilir. Ama temel olarak sıcaklık artışına bağlı olarak kan dolaşımının ve vücudu hastalıklardan koruyan antikorların üretiminin yükselmesine neden olduğu bilinmektedir. Yoğun terleme sayesinde atılan toksinler ve vücudun su dengesinin sağlanması, vücudun daha sağlıklı ve nispeten daha genç bir hal almasını sağlar. Kontrollü ve sulu terleme sağlanması, vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını sağlar ama tuz kaybının önüne geçer. Vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, olumsuz etkenlere karşı vücudun direncini artırır. Toplam kan proteinlerinde meydana gelen artış dokulara daha fazla oksijen ulaşmasını sağlar. Kan basıncını olumlu yönde etkilerken, tüm kardiyo-vasküler sistemin baskı altında kalmadan antrenman yapmasını sağlamış olur. Normal bir sauna seansı sırasında yakılan kalori miktarı ise yaklaşık 300 kalori olarak hesaplanmıştır. Dolayısıyla pasif halde olmanıza rağmen, 3-4 kilometre koştuğunuz takdirde yakacağınız kadar kalori yakmanızı sağlar. Vücudun rahatlamasını ve stresini atmasını sağlaması, olumlu psikolojik etkilerinin yanı sıra, derin ve stressiz, rahat bir uyku çekilmesini sağlayan önemli bir özelliktir. Kısaca yararlarını anlatmak gerekirse, adeta yeniden doğmuşsunuz gibi hissetmenizi sağlayan bir yöntem olduğu söylenebilir.

Sauna genel olarak herkesin faydalanabileceği bir yöntem olarak kabul edilir. Ama vücut ısısının artmasına ve bu nedenle kalp atışlarının hızlanmasına, nabzın yükselmesine sebep olan bir yöntemdir. Bu nedenle çeşitli kalp rahatsızlıkları olan, tansiyon problemleri olan ya da benzeri sorunları olan kişiler ve küçük yaşlarda olan çocuklar için uygun bir yöntem olmayabilir. Uzman personelimiz bu durumları takip edecek ve saunadan yaralanmak istediğinizde gereken uyarıları yapacaktır.