aroma-terapi

Aromaterapi

Aromaterapi, binlerce yıllık geçmişe sahip olan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Yöntemi açıklamak gerekirse, çeşitli bitkisel yağların kullanılarak vücuda masaj yapılması şeklinde bir açıklama yapılabilir. Eski Çin uygarlığı ve Antik Mısır uygarlığı, aromaterapiden faydalanan uygarlıklar olarak gösterilebilir. Ama bu yöntemi tedavi amacıyla ve vücudun güzelliğini sağlama amacıyla kullanan uygarlık, eski Yunan uygarlığıdır.

Aromaterapi yönteminde çeşitli bitkilerin özlerinden elde edilmiş olan yağlar kullanılmaktadır. Fakat bu yağlar, şifalı bitkiler kullanılarak yapılan tedavilerdeki malzemelerden çok daha etkilidirler. Çünkü şifalı bitkilerle yapılan tedavilerde kullanılan taze ya da kuru bitkilerden çıkarılan yağlar aromaterapi yönteminde kullanılmaktadır. Bu nedenle aromaterapi esnasında kullanılan yağlar, çıkartıldıkları bitkinin kurusuna göre 100 kata varan oranda daha kuvvetlidirler. Aromaterapide sıkça kullanılan gül, lavanta ve yasemin gibi bitkilerden gülü örnek göstermek gerekirse, masajda kullanılan 1 kg gül yağını elde edebilmek için 4 ton yani 4 bin kilogram gül yaprağı kullanmak gerektiğini söylemek yeterli olacaktır. Ama elde edilen yağ bitkideki bazı aktif maddeyi içermez. Sadece vücudu rahatlatmaya ve yapılan masajın etkisini artırmaya yarayan maddeleri içerirler. Bu nedenle uygun şekilde karıştırılarak hazırladığımız masaj yağlarını kullanarak yaptığımız vücut masajı, gevşemenizi ve dinlenmenizi sağlayacaktır. Herhangi bir zararı olması söz konusu değildir.

Aromaterapi yöntemi uygulanırken yapılan masaj, düşük tempolu, yumuşak bir şekilde yapılan ve uygulanan hareketlerin şiddetinin az olduğu bir masaj türüdür. Kullanılan kokulu ve uçucu bitkisel yağlar, masajın etkisinin artmasını ve tüm vücuda rahatlık hissinin gelmesini, hem vücudun hem de zihnin kendini tamir etmesini sağlayacak biçimde uyarılmasını sağlar. Böylece çeşitli sağlık sorunlarına karşı etkili bir yöntem haline gelir, güzellik amacına ulaşmak için uygulandığında da çok başarılı sonuçlar verir. Aromaterapi tedavisinden başarılı bir sonuç almak isteyenlerin, uzmanlardan yardım almaları şarttır. Çünkü masaj amacıyla kullanılan yağın hazırlanması, karışımdaki yağların oranının belirlenmesi ve uygulanması hedeflenen sonuca göre, aromaterapi uygulamasını yaptıran kişinin sorununa veya isteklerine göre değişecektir. Çoğu yağ zararsız olsa bile, bazen kullanılan ve kullanılması gereken yağlar (okaliptüs yağı gibi) uzman kişiler tarafından hazırlanması ve kullanılması gereken malzemelerdir. Bu nedenle bizim hizmetlerimizden faydalanmayı tercih etmelisiniz. Uzmanlarımız tarafından uygulanan aromaterapi seansları, hem güvenilir ve zararsız bir yöntem olarak tedavi ihtiyaçlarınıza ya da beklentilerinize cevap verir hem de vücudunuzun rahatlamasını, gevşemesini ve günlük hayatınızın stresini atmasını sağlayan bir yöntem olarak genel sağlığınıza katkıda bulunur.

hamam

Hamam Hizmeti

Hamam hizmetimiz, klasik Türk hamamı keyfinin modernleştirilmiş ve uygulaması uzmanlar tarafından yapılan bir şekli olarak özetlenebilir. Klasik Türk hamamlarında olduğu gibi terleme, kese ve yıkanma işlemleri yapılır. Ama bu sırada uzman masörler tarafından yapılan masaj, vücudunuzun daha da gevşemesini sağlayacaktır. Bu masaj sırasında kuru ve hoş kokulu yağlar kullanılacaktır. Terleme bölümünden sonra yapılan kese ise bir çeşit peeling işlemi olarak kabul edilebilir. Böylece vücudu kaplayan cilt tabakasındaki ölü hücreleri soymak, atmak mümkün olacaktır.

Masaj ve kese yapma işlemleri bittikten sonra ise tekrar yıkanılır. Bu aşamadan sonra Türk hamamlarında olduğu gibi göbek taşına uzanmak ve istirahat etmek iyi gelecektir. Bu dinlenme bölümünden önce ya da daha sonra yani tercih ettiğiniz bir zamanda, ıslak peştamalınızı kuru olanı ile değiştirerek hamamdan çıkabilirsiniz. Böylece size ayrılan bölümde istirahata çekilebilirsiniz. Bu sırada arzunuza bağlı olarak sıcak ya da soğuk içecek servisi yapılacaktır.

Hamam masajları sırasında terapi masajı uygulaması da yapılabilir. Bu masaj türü, derin dokularda meydana gelmiş olan sertlikleri ya da eklemlerdeki sorunları, ağrıları hedef alan bir derin doku masajıdır. Köpüklerden ve sabundan faydalanılarak yapılan terapi masajı, derinlemesine yapılan bir masaj olarak bahsedilen dokulardaki ya da eklemlerdeki sorunların giderilmesini, ağrıların hafifletilmesini sağlayacaktır.

Hamam hizmetimize ek olarak sunulan diğer hizmetlerimiz ise sauna, masaj odaları ve tuz odaları olarak gösterilebilir. Böylece çeşitli sağlık sorunlarınızla baş etmenizi sağlamaya çalışırız. Hedeflediğiniz sonuç ne olursa olsun, hamam hizmetimizden faydalanmanız, genel sağlığınıza çok iyi gelecektir. Yapılan çeşitli araştırmalar ayda birkaç kez hamama gitmenin çok olumlu etkileri olduğunu ortaya koymaktadır. Hamam alışkanlığının gözle görülebilen, herkes tarafından bilinen etkileri ise krampları ve kas ağrılarını önlemesi, engellemesi ya da en azından azaltmasıdır. Dolayısıyla sağlığınız üzerinde çok önemli ya da daha az önem taşıyan ama hayatınıza tesir eden önemli etkileri olduğu söylenebilir. Bu nedenle hamam hizmetimizden yararlanmayı tercih etmeniz doğru bir seçim olacaktır. Bize düşen ise bu hizmetimizi en iyi şekilde almanızı sağlamak ve hamamdan çıkışınızda klasik ‘sıhhatler olsun’ ifadesini yöneltmek olacaktır.

spa

Spa Hizmeti

Spa kısaltması, çok özel ya da öncelikli, aristokratik anlamlar taşıyan bir kelime olarak kabul edilse de, aslında geniş halk kitlelerinin faydalanabileceği ve faydalanması gereken hizmetleri kapsamaktadır. Bu kısaltma temeli Romalılara dayanan Latince ‘Selua Per Aqua’ kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Bu terim ise ‘sudan gelen sağlık’ ya da ‘su ile gelen sağlık’ şeklinde Türkçeye çevrilebilir. Dolayısıyla su kullanılarak yapılan bakım, temizlenme ve terapi işlerinin tamamının Spa kavramı içine girdiği söylenebilir. Günümüzdeki modern spa tesisleri ve tabi ki bizim tesisimiz de su ile yapılan bakımların, aromatik yağlar kullanılarak ve profesyonel masaj tekniklerinden faydalanılarak farklı bakım yöntemlerinin uygulandığı tesisler olarak bilinmektedirler. Dolayısıyla Spa terimi ve Spa tesisleri kavramları, aristokratik ya da seçkinci kavramlar olarak kabul edilmemeli, ihtiyacı olan herkesin faydalanabileceği bakım hizmetlerinin sağlanması ve sağlandığı yerler olarak anlaşılmalıdır.

Biz de bu anlayışa bağlı kalmak üzere, tesisimizde alacağınız her türlü bakım hizmetinin yenilenmiş ve modernleşmiş olan Spa hizmetleri anlayışına uyum sağlamasını hedeflemekteyiz. Dolayısıyla bizim sağladığımız hizmetlerden faydalananlar, hangi hizmeti alıyor olurlarsa olsunlar, en üst kalitede ve en iyi seviyede hizmet almayı garantilemiş olurlar. Sunduğumuz bütün terapi ve bakım hizmetleri, hizmetin amacına uygun malzemeler kullanılarak, sertifikalı ve uzman terapistler tarafından, en kaliteli ve amacına en uygun biçimde uygulanan hizmetlerdir. Dolayısıyla bizi ziyaret ettiğinizde, hedeflerinize ulaşacağınızdan ve beklentilerinizin karşılanacağından emin olabilirsiniz.

Sonuç olarak Spa tesisi ve masaj salonu olarak hizmet vermekte olan tesisimiz, her türlü beklentinize cevap verecek şekilde hizmet veren ve müşteri memnuniyetine en üst seviyede önem veren bir işletme olarak faaliyet göstermektedir. Bu nedenle müşterilerimizin gizliliğine ve mahremiyetine özen gösteririz, en doğal ve kaliteli malzemeleri kullanmayı tercih ederiz, alanlarında tecrübeli, uzman ve sertifikalı olan personel ile çalışırız, üyelerimize çok özel avantajlar, fiyat avantajları sunarız ve gelişen teknoloji ve yeni anlayışlar doğrultusunda kendimizi sürekli olarak yenileriz. Kısaca ifade etmek gerekirse, ülkemizde en kaliteli hizmeti alabileceğiniz Spa salonu, spa tesisi olduğumuzu söyleyebiliriz.

sauna

Sauna Hizmeti

Sauna, geleneksel Fin hamamının bilinen ismi olarak tarif edilebilir. Temel olarak ahşap ve yüksek sıcaklıkta bir odada, oturarak yani pasif halde terleme işlemi olarak anlatılabilir. Normalde terlemenize sebep olan aktiviteler, yorulmanızı sağlayan (spor, yoğun çalışma gibi) aktif eylemlerdir. Bu nedenle aktif olarak yapılan eylemler sonucunda gerçekleşen terleme aynı zamanda yorgunluğa sebep olacaktır. Oysa saunada sağlandığı gibi pasif olarak ve kaliteli bir şekilde sulu olarak terlemenin önemli avantajları vardır. Yorgunluğa sebep olmadığı gibi, terleme yoluyla atılan toksinler sayesinde vücut rahatlar ve gevşer. Bu sayede hem çeşitli fiziksel rahatsızlıkların giderilmesinde hem de psikolojik rahatsızlıkların atlatılmasında çok etkili olan yardımcı bir tedavi, terapi yöntemi olarak kullanılabilir.

Düzenli olarak sauna kullanımının hem beden sağlığına hem de ruh sağlığına çok önemli katkılar yaptığı bilinmektedir. Ama sauna kullanımı sonucunda sağlanan faydalar kişilerin durumuna göre (yaş, sağlık vb.) değişkenlik gösterebilir. Ama temel olarak sıcaklık artışına bağlı olarak kan dolaşımının ve vücudu hastalıklardan koruyan antikorların üretiminin yükselmesine neden olduğu bilinmektedir. Yoğun terleme sayesinde atılan toksinler ve vücudun su dengesinin sağlanması, vücudun daha sağlıklı ve nispeten daha genç bir hal almasını sağlar. Kontrollü ve sulu terleme sağlanması, vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını sağlar ama tuz kaybının önüne geçer. Vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, olumsuz etkenlere karşı vücudun direncini artırır. Toplam kan proteinlerinde meydana gelen artış dokulara daha fazla oksijen ulaşmasını sağlar. Kan basıncını olumlu yönde etkilerken, tüm kardiyo-vasküler sistemin baskı altında kalmadan antrenman yapmasını sağlamış olur. Normal bir sauna seansı sırasında yakılan kalori miktarı ise yaklaşık 300 kalori olarak hesaplanmıştır. Dolayısıyla pasif halde olmanıza rağmen, 3-4 kilometre koştuğunuz takdirde yakacağınız kadar kalori yakmanızı sağlar. Vücudun rahatlamasını ve stresini atmasını sağlaması, olumlu psikolojik etkilerinin yanı sıra, derin ve stressiz, rahat bir uyku çekilmesini sağlayan önemli bir özelliktir. Kısaca yararlarını anlatmak gerekirse, adeta yeniden doğmuşsunuz gibi hissetmenizi sağlayan bir yöntem olduğu söylenebilir.

Sauna genel olarak herkesin faydalanabileceği bir yöntem olarak kabul edilir. Ama vücut ısısının artmasına ve bu nedenle kalp atışlarının hızlanmasına, nabzın yükselmesine sebep olan bir yöntemdir. Bu nedenle çeşitli kalp rahatsızlıkları olan, tansiyon problemleri olan ya da benzeri sorunları olan kişiler ve küçük yaşlarda olan çocuklar için uygun bir yöntem olmayabilir. Uzman personelimiz bu durumları takip edecek ve saunadan yaralanmak istediğinizde gereken uyarıları yapacaktır.