aroma-terapi

Aromaterapi

Aromaterapi, binlerce yıllık geçmişe sahip olan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Yöntemi açıklamak gerekirse, çeşitli bitkisel yağların kullanılarak vücuda masaj yapılması şeklinde bir açıklama yapılabilir. Eski Çin uygarlığı ve Antik Mısır uygarlığı, aromaterapiden faydalanan uygarlıklar olarak gösterilebilir. Ama bu yöntemi tedavi amacıyla ve vücudun güzelliğini sağlama amacıyla kullanan uygarlık, eski Yunan uygarlığıdır.

Aromaterapi yönteminde çeşitli bitkilerin özlerinden elde edilmiş olan yağlar kullanılmaktadır. Fakat bu yağlar, şifalı bitkiler kullanılarak yapılan tedavilerdeki malzemelerden çok daha etkilidirler. Çünkü şifalı bitkilerle yapılan tedavilerde kullanılan taze ya da kuru bitkilerden çıkarılan yağlar aromaterapi yönteminde kullanılmaktadır. Bu nedenle aromaterapi esnasında kullanılan yağlar, çıkartıldıkları bitkinin kurusuna göre 100 kata varan oranda daha kuvvetlidirler. Aromaterapide sıkça kullanılan gül, lavanta ve yasemin gibi bitkilerden gülü örnek göstermek gerekirse, masajda kullanılan 1 kg gül yağını elde edebilmek için 4 ton yani 4 bin kilogram gül yaprağı kullanmak gerektiğini söylemek yeterli olacaktır. Ama elde edilen yağ bitkideki bazı aktif maddeyi içermez. Sadece vücudu rahatlatmaya ve yapılan masajın etkisini artırmaya yarayan maddeleri içerirler. Bu nedenle uygun şekilde karıştırılarak hazırladığımız masaj yağlarını kullanarak yaptığımız vücut masajı, gevşemenizi ve dinlenmenizi sağlayacaktır. Herhangi bir zararı olması söz konusu değildir.

Aromaterapi yöntemi uygulanırken yapılan masaj, düşük tempolu, yumuşak bir şekilde yapılan ve uygulanan hareketlerin şiddetinin az olduğu bir masaj türüdür. Kullanılan kokulu ve uçucu bitkisel yağlar, masajın etkisinin artmasını ve tüm vücuda rahatlık hissinin gelmesini, hem vücudun hem de zihnin kendini tamir etmesini sağlayacak biçimde uyarılmasını sağlar. Böylece çeşitli sağlık sorunlarına karşı etkili bir yöntem haline gelir, güzellik amacına ulaşmak için uygulandığında da çok başarılı sonuçlar verir. Aromaterapi tedavisinden başarılı bir sonuç almak isteyenlerin, uzmanlardan yardım almaları şarttır. Çünkü masaj amacıyla kullanılan yağın hazırlanması, karışımdaki yağların oranının belirlenmesi ve uygulanması hedeflenen sonuca göre, aromaterapi uygulamasını yaptıran kişinin sorununa veya isteklerine göre değişecektir. Çoğu yağ zararsız olsa bile, bazen kullanılan ve kullanılması gereken yağlar (okaliptüs yağı gibi) uzman kişiler tarafından hazırlanması ve kullanılması gereken malzemelerdir. Bu nedenle bizim hizmetlerimizden faydalanmayı tercih etmelisiniz. Uzmanlarımız tarafından uygulanan aromaterapi seansları, hem güvenilir ve zararsız bir yöntem olarak tedavi ihtiyaçlarınıza ya da beklentilerinize cevap verir hem de vücudunuzun rahatlamasını, gevşemesini ve günlük hayatınızın stresini atmasını sağlayan bir yöntem olarak genel sağlığınıza katkıda bulunur.